Ultrazvuk dojke je jedna od slikovnih metoda prikaza tkiva dojke s ciljem ranog otkrivanja dobroćudnih i zloćudnih promjena. Ultrazvuk je sigurna, neinvazivna i bezbolna metoda koja ne zrači u odnosu na mamografiju.
Ultrazvuk se prvenstveno koristi kod mlađih žena zbog većeg udjela žlijezdi unutar dojki koji se s godinama smanjuje te tada mamogram daje bolji unutarnji prikaz.
Rak dojke je vodeći uzrok smrti od tumora u ženskoj populaciji te drugi najčešći u cijeloj populaciji poslije raka pluća. Rana dijagnoza važna je zbog ranijeg početka terapija i bolje prognoze. Ultrazvuk je bitan u klasifikaciji dobroćudnih, čvrstih tvorbi.
Kako izgleda ultrazvuk dojke?
Ultrazvuk dojke se radi pomoću sonde koju liječnik obloži gelom. Tom sondom prelazi se preko dojki i uspoređuje se nalaz lijeve s desnom prema zamišljenim kvadrantima. Kroz sondu se odašilju ultrazvučni valovi koji putuju u tijelo i odbijaju se kako nalete na prepreke te se vraćaju natrag u sondu, odnosno stvara se računalni prikaz dobivenih odbijenih valova
Kada treba raditi ultrazvuk dojki?
Ultrazvuk dojki se radi u sljedećim slučajevima:
- u sklopu preventivnog pregleda kod mlađih žena i/ili trudnica,
- kad se napipa kvržica,
- vizualna pomoć pri biopsiji tvorbe u dojci,
- kad se napipaju povećani limfni čvorovi u pazušnoj jami,
- promjene na koži dojke i bradavice.
Kako se pripremiti za ultrazvuk dojki?
Nije potrebna nikakva specijalna priprema prije ultrazvuka dojke. Pacijentici se preporučuje da izbjegava stavljanje krema, losiona, pudera ili nekih drugih tvari na dojke prije pregleda.
Koji je najbolji period za prvi ultrazvuk dojki?
Poželjno je ići na ultrazvuk dojke čim se napipa ili opazi neka promjena unutar tkiva, ali inače svake dvije godine nakon 25. godine života.
Privatna specijalistička ordinacija opće medicine Anka Grbeša dr.med. svoje pacijente prima u moderno opremljenoj ordinaciji u Zadru.
Ordinacija je opremljena modernom aparaturom koja se koristi za ultrazvučnu dijagnostiku. Prilikom ultrazvučnog pregleda koriste se gel i mala ultrazvučna sonda kako bi se, visoko frekventnim valovima zvuka, stvorila ultrazvučna slika u realnom vremenu kojom se prikazuju struktura i gibanje unutarnjih organa.